چگونه یک چمدان خوب بخریم ؟!

در این مقاله سعی میکنیم شما را راهنمایی کنیم که چگونه با بودجه ای مناسب چمدانی خوب تهیه کنید. با توجه به تنوع بالای چمدان در سطح بازار انتخاب یک چمدان مناسب کاری سخت و دشوار است. مشکل دیگری که در انتخابتان با آن روبه رو خواهید شد٬راهنمایی های نادرست برخی فروشندگان سطح بازار است. قطعاً‌ پس از مطالعه این متن خرید راحت تری خواهید داشت.

از لحاظ جنس بدنه میتوان چمدان ها را به دو دسته تقسیم کرد:

۱. بدنه پارچه ای

۲. بدنه سخت (هاردکیس)

۱. چمدان های پارچه ای :

چمدان های پارچه ای معمولا از برزنت ضد آب ساخته میشوند٬ تفاوت کیفیت جنس بدنه چمدان های پارچه ای در نوع بافت و درصد نخ و پلی استر خلاصه میشود. میتوان اینگونه خلاصه کرد که هر مقدار تراکم پارچه بیشتر باشد یعنی بافت آن ریزتر باشد٬استحکام بالاتری دارد و مقاومت آن در برابر اجسام برنده و نفوذ آب بالاتر است.برخی تولید کنندگان پارچه چمدان لایه ای پلاستیکی را به زیر پارچه میچسبانند (این کار با دستگاه های مخصوص صورت میگیرد) که به ضخامت و استحکام و ضد آب بودن پارچه کمک بسزایی میکند.

یک راهنمایی گوچک جهت خریدن چمدان پارچه ای :

احتمالا وقتی برای خرید چمدان پارچه ای به فروشگاهی مراجعه میکنید٬فروشنده سعی میکند با پاشیدن آب روی چمدان٬ گرفتن فندک نزدیک پارچه یا ناخن کشیدن روی آن شما را قانع کند که پارچه مناسبی در آن به کار برده شده است. خیلی تحت تاثیر این کار ها قرار نگیرید. خیلی راحت از طریق بافت پارچه میتوانید پارچه مناسب را انتخاب کنید( توجه داشته باشد که تمام پارچه های دنیا آسیب پذیر هستند و این کار ها فقط نمایشی است). شاید لازم باشد مجددا تکرار کنیم که هر چقدر بافت پارچه زیر تر باشد پارچه مستحکم تر است.

۲. چمدان های بدنه سخت (هاردکیس) :

چمدان های بدنه سخت به سه دسته تقسیم میشوند (در مقاله ای جداگانه به جزیات پرداخته میشود) :

۱ . PP ( پلی پروپیلن )

۲ . PC ( پلی کربنات )

۳ . PVC ( پی وی سی )

در این مقاله نمیخواهیم بحث دقیقی در مورد متریال ها انجام بدهیم ولی در مجموع میتوان گفت٬ از سه متریال ذکر شده PP و PC مقاومت بالایی دارند.

چمدان های PP تنوع چندانی در بازار ندارند و صرفا چند برند خاص هستند که این جنس را تولید میکنند. در نتیجه قیمت های بالایی دارند و شاید تهیه آنها برای همه راحت نباشد!؟

چمدان های PP بدنه انعطاف پذیری ندارند ولی به شدت در برابر ضربه مقاوم هستند. به خاطر بافت این چمدان ها از زیپ هم در آنها استفاده نمیشود و لولا در اتصالات آنها به کار میرود.

تنها مشکلی که میتوان از آن نام برد نداشتن فضای کافی یا بهتر میتوان گفت محدود بودن فضای داخلی چمدان است٬‌ چرا که نه زیپ افزایش حجم در آنها به کار رفته نه انعطافی برای لوازم اضافه دارند.

نمونه یک چمدان PP

چمدان های PC و PVC تنوع مناسب تری در بازار دارند. هم از نظر رنگبندی و هم از نظر ترکیب و شکل ظاهری. تفاوت اصلی دو متریال ذکر شده در انعطاف پذیری بدنه است .

چمدان های PC بسیار منعطف هستند و این مساله را با یک نگاه و لمس کردن میتوان متوجه شد اما چمدان های PVC بسیار شکننده هستند چه بسا قبل از خرید و در انبار فروشنده هم ترک هایی روی بدنه آنها ایجاد میشود. در نتیجه PVC به هیچ عنوان پیشنهاد نمیشود و صرفا برای کسانی که چمدان ارزان میخواهند مناسب است.

یک راهنمایی گوچک جهت خریدن چمدان بدنه سخت :

معمولا فروشندگان چمدان های بدنه سخت را به اطراف میکوبند یا روی آنها میایستند ! خیلی به این رفتار ها توجه نکنید٬ خیلی راحت با فشردن بدنه چمدان میتوانید از انعطاف پذیری آن آگاهی پیدا کنید.


حالا که تا حدی دو نوع چمدان را برایتان توضیح دادیم بهتر است درباره المان های دیگر که در کیفیت و ماندگاری چمدان ها نقش دارند هم توضیحاتی مطرح کنیم :

۱ . جنس کلاف

۲ . جنس چرخ

۳ . جنس قفل سرزیپ

۴ . جنس دسته ترالی

۵ . نوع اتصال دسته ها

۶ . جنس زیپ و یراق

۷ . جنس آستری

۸ . وزن مناسب


۱. جنس کلاف :

منظور ما از کلاف استخوان بندی چمدان است. در چمدان های پارچه ای جنس خوب کلاف را از جنس PC (پلی کربنات) میسازند که انعطاف پذیری بسیار بالایی دارد و در مقابل ضربه بسیار مقاوم است. در مدل های ارزان تر به جای PC از چوب و فلز استفاده میکنند.

چمدان های بدنه سخت به خاطر نحوه ساختارشان کلاف ندارند واستحکامشان به نوع متریال بستگی دارد.

توجه داشته باشید فروشنده ها معمولا برای این که ثابت کنند چمدان ها از استحکام بالایی برخوردارند روی آنها مینشینند یا به آنها فشار وارد میکنند.

برای این که نوع جنس کلاف را بررسی کنید تنها کافی است زیپ داخلی چمدان را باز کنید و به کلاف دست پیدا کنید. تفاوت متریال کاملا واضح هست.

۲ . جنس چرخ :

چمدان ها به دو دسته چهار چرخ و دو چرخ تقسیم میشوند. چرخ هم مثل تمام قطعات دیگر هم پلاستیک انعطاف پذیر و بلبرینگ خوب دارد و هم جنس نامرغوب و شکننده.

چمدان های قدیمی تر معمولا دو چرخ بودند و به خاطر نحوه قرار گیری چرخ ها در بدنه چمدان٬ امکان ضربه پذیری آنها کمتر بود. ولی مشکلی که چمدان های دو چرخ داشتند دشواری در جابه جایی چمدان بود ٬به خصوص وقتی شما چمدان را پر میکردید .

این روز ها چمدان ها را معمولا چهار چرخ میسازند چرا که جا به جایی آنها بسیار راحت تر است٬ اما همانطور که گفتیم چرخ ها ضربه پذیری بالاتری دارند.

تشخیص کیفیت چرخ ها خیلی کار راحتی نیست ولی میتوانید با جابه جا کردن چمدان یا چرخاندن آن به صورت ۳۶۰ درجه تا حدی به کیفیت چرخ ها اعتماد کنید.

معمولا فروشندگان چمدان را به زمین میکوبند یا پیچ گوشتی به چرخ ها فرو میکنند یا با چکش به آن ضربه میزنند به نفعتان است به این شگرد ها اعتماد نکنید.

۳ . قفل سرزیپ :

برای این که در طول مسیر سفر شما کسی به وسایلتان دسترسی نداشته باشد معمولا یک قفل سرزیپ روی چمدان قرار داده میشود که با اتصال سرزیپ ها عملا بدون داشتن رمز کسی امکان باز کردن چمدان را ندارد.

قفل های سرزیپ هم با توجه به قیمتشان انواع مختلفی دارند ولی بهترین مارک قفل را میتوان TSA در نظر گرفت که در مقاله ای جداگانه به نحوه باز بسته کردن آن یا رمز گزاری مجدد خواهیم پرداخت.

لوگوی قفل TSA

۴ . جنس دسته ترالی :

یک چمدان کیفیت بالا باید دارای دسته ترالی ضخیم با آبکاری تمیز و یکدست استیل باشد تا هم مقاومت بالایی داشته باشد و هم در مقابل رطوبت و بارندگی دچار زنگ زدگی نشود. معمولا در چمدان های ارزان تر از دسته های آلومینیومی یا پلاستیکی استفاده میشود که معمولا در جابه جایی ها خم میشوند و آسیب میبینند.

۵ . نوع اتصال دسته ها :

در چمدان های پارچه ای دو دسته اصلی ٬ یکی در قسمت بالایی و دیگری در کناره چمدان طراحی میشود که به وسیله آن میتوانید چمدان را از سطح زمین بلند کنید. در چمدان های پارچه ای یا به روش دوخت یا به روش پرچ کردن دسته ها به دیواره چمدان متصل میشوند. بهترین روش اتصال دوخت و پرچ با هم است به نحوی که دسته چمدان به کلاف چمدان به صورت یک تکه متصل باشد.

در چمدان های بدنه سخت به دلیل نوع متریال اتصال تنها با پرچ امکان پذیر است.

اتصال با دوخت و پرچ و اتصال به کلاف چمدان

۶ . جنس زیپ و یراق :

زیپ چمدان ها را در سایز های مختلف میسازند. معمولا هر مقدار سایز کوچکتر باشد یعنی زیپ ریز تر باشد ٬ روان تر هم هست. این روز ها به خاطر سلیقه مشتری ها زیپ ها را در سایز های بزرگتر میسازند ٬مثلا سایز 10. سازندگان زیپ در چند سال اخیر یک قدم فراتر گذاشته اند و زیپ ها را به صورت دوبل کار میکنند که به شدت وزن چمدان را بالا میبرد و باز و بسته کردن آنها و همینطور خرابی آن ها بسیار بالاتر است.

در هنگام خرید توجه داشته باشید که ممکن است فروشندگان چمدان برای این که به شما نشان دهند که زیپ های دوبل به اصطلاح ضد سرقت هستند یک خودکار داخل آن فرو کنند و بین دنده ها فاصله بیندازند. ولی مساله اینجاست که اگر کسی بخواهد به محتویات شما دسترسی پیدا کند با پاره کردن گوشه ای از چمدان به راحتی این کار را انجام میدهد. زیپ و حتی بهترین قفل های سرزیپ هم قابل هک کردن هستند. در نتیجه سعی کنید وسیله ارزشمندی داخل چمدانتان نگذارید.

بهتر است وسایل ارزشمندتان را درون چمدان کابین سایزتان بگذارید که آن را همیشه همراه خود داشته باشید.

۷ . جنس آستری :

آستری چمدان ها هم معمولا از جنس پارچه برزنت ضد آب ساخته میشوند. کاملا مشخص است که هر مقدار ضخامت آستری بیشتر باشد کیفیت و مقاومت آن بالاتر است.

۸ . وزن مناسب :

*** یک نکته خیلی خیلی … مهم در خرید چمدان وزن آن است. چمدان هایی که در قسمت داخلی جای لباس خیس و جای لپ تاپ و ….(قسمت های بی فایده) قرار میدهند عملا وزن چمدان را بالا میبرند و این یعنی شما وسایل کمتری را میتوانید با خود حمل کنید ! قبل از خرید چمدان حتما از وزن حدودی چمدان اطلاع پیدا کنید و آن را با حداکثر وزن قابل حمل خود به قسمت بار و داخل کابین مقایسه کنید. تا ناخواسته مجبور به پرداخت هزینه اضافه بار نشوید.


توضیحاتی در مورد قفل TSA !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو
بستن

سبد خرید

بستن

علاقه‌مندی

اخیرا مشاهده شده

بستن

از اینکه شمارا میبینیم خرسندیم!

رمز به آدرس ایمیل شما ارسال میشود.

Your personal data will be used to support your experience throughout this website, to manage access to your account, and for other purposes described in our سیاست حفظ حریم خصوصی.

قبلا ثبت نام کردید؟

بستن

بستن

دسته بندی ها